Świątecznie oraz wojskowo

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza w niedzielę 18 grudnia 2016 roku na XXII Lubońską Wycieczkę Historyczną. Tym razem tematem wiodącym będzie Gniezno, choć pokazane w sposób nietypowy i z obiektami militarnymi na co dzień niedostępnymi.

Wycieczka co prawda odbywa się w okresie najgorętszych przygotowań do Bożego Narodzenia, jednak dzięki współpracy naszego Stowarzyszenia oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przygotowaliśmy specjalne niespodzianki. Zależy nam bowiem, aby nieco oderwać Państwa od obowiązków domowych i zachęcić do uczestnictwa w imprezie. Przede wszystkim obejrzymy z kuratorem dość wyjątkową ekspozycję czasową „Wystawa zabawek” prezentującą ponad 300 eksponatów pochodzących zarówno z kolekcji państwowych, jak i prywatnych. Najstarsze z nich pochodzą z XI wieku, a najmłodsze są współczesne. Podzielone tematycznie, według funkcji w zabawie, dają pełen obraz tego jak zabawki zmieniały się poprzez wieki. Z kolei z dyrektorem Muzeum dr Michałem Bogackim obejrzymy multimedialną wystawę z filmami w technologii 3D „Początki Państwa Polskiego” oraz „Broń w dawnej Polsce”.

Jedną z głównych atrakcji będzie możliwość zwiedzenia Muzeum Techniki i Machin Wojennych w Gnieźnie. Będzie to wyjątkowa gratka dla miłośników historii, gdyż dość szczególna kolekcja Mateusza Hena jest w trakcie reorganizacji i przeprowadzki do nowych pomieszczeń. Z ciekawszych eksponatów warto wymienić wyrzutnię przeciwlotniczego zestawu rakietowego 2K11 Krug wraz z stacją naprowadzania rakiet 1S32, czy czołg T-55 AMS Merida. Unikatowy jest jedyny zachowany, prototypowy i specjalistyczny wariant wielozadaniowego transportera opancerzonego Opal II.

Nowoczesne koszary przeznaczone dla 2. Brandenburskiego Pułku Dragonów von Arnim nr 12 zrealizowano w latach 1890-1894 przy ulicy Wrzesińskiej. Obejrzymy je dzięki uprzejmości kanclerza Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego – Mieczysława Baranowskiego. W kompleksie tym w trakcie polskich przygotowań obronnych w 1939 roku miało się znaleźć główne stanowisko dowodzenia Armii Poznań dowodzonej przez generała dywizji Tadeusza Kutrzebę. Ciekawostką są różnorodne napisy wykonane na ścianach lazaretu dla koni przez żołnierzy pruskich, polskich oraz radzieckich.

Wsparcia finansowego przy zorganizowaniu wycieczki udzielił Urzędu Miasta Luboń. Szczegółowe informacje na stronie www.tmmlsh.pl/swiatecznie-oraz-wojskowo02/.

© Przemysław Maćkowiak


  • Wyrzutnia przeciwlotniczego zestawu rakietowego 2K11 Krug

    Wyrzutnia przeciwlotniczego zestawu rakietowego 2K11 Krug

    W Muzeum Techniki i Machin Wojennych w Gnieźnie. Z prawej amerykańska ciężarówka GMC CCKW 352/353 produkowana przez GMS Truck należący do koncernu General Motors. Fot. © Przemysław Maćkowiak.