Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej

III Ogólnopolski Festiwal Dud Polskich „Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej” to spotkania i wymiana doświadczeń zespołów, kapel dudziarskich i solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, kultywujących grę na polskich instrumentach dudowych: koźle weselnym (białym), koźle ślubnym (czarnym), dudach kościańsko-bukowskich i gostyńsko-rawickich, sierszeńkach zadymanych ustnie i dymką, kozie podhalańskiej, gajdach śląskich i dudach żywieckich.

W programie - prezentacje warsztatowe gry i budowy dud, korowody kapel ulicami Zbąszynia oraz dwa oceniane koncerty galowe i koncert plenerowy z udziałem kapel festiwalowych i najmłodszych adeptów sztuki dudziarskiej, adresowane do szerokiej publiczności, młodzieży szkolnej i seniorów.

Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła z takimi ośrodkami jak: PSM I st. - jako pierwsza w Polsce szkoła muzyczna, od początku istnienia (1950r.) prowadzi klasę instrumentów ludowych przekazując wiedzę i sztukę gry młodemu pokoleniu.

Stowarzyszenie Muzyków Ludowych powstało w roku 1959, kultywuje wielowiekowe tradycje koźlarskie, skupia muzyków ludowych, animatorów, folklorystów i ludzi nauki zawiązanych z muzyką tradycyjną.

Pomysłodawcą i autorem Festiwalu Dud jest Jan S. Prządka - multiinstrumentalista, nauczyciel w klasie instrumentów ludowych PSM I st. w Zbąszyniu i prezes Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Źródło: www.facebook.com/SMLwZbaszyniu.


Pliki do pobrania
  Plakat festiwalowy


Parse error: syntax error, unexpected '[', expecting ',' or ';' in /home/wtkpoznan/e-pw.pl/IncSubitems0.php on line 31