XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest znakiem firmowym Poznania i Wielkopolski i jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze, o światowym zasięgu. Organizowane od 1935 roku Konkursy Wieniawskiego, jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych na świecie, kultywują pamięć o wybitnym skrzypku i kompozytorze. 

Inauguracja Konkursu, którą uświetni zwyciężczyni poprzedniej edycji Veriko Tchumburidze oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko, odbędzie się 7 października w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Już teraz zapraszamy wszystkich na prawdziwą muzyczną ucztę. Podczas koncertu usłyszymy Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz Symfonię „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza. Z inicjatywy Andrzeja Boreyko włączyliśmy również do programu utwór ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevej, jako wyraz solidarności Konkursu z narodem ukraińskim, tak dotkliwie doświadczonym przez wojnę i rosyjską agresję” – zapowiada Alina Kurczewska, Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

Do konkursu zgłosiło się 224 osób z 34 krajów. Poziom tegorocznej edycji Jury ocenia niezwykle wysoko. „Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wielkim wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu ogólnego, a przede wszystkim faktu pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonująco” – podsumował rundę preselekcyjną Przewodniczący, Augustin Dumay. 

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8‒20 października. Uroczysta Gala Laureatów zaplanowana jest na 21 października w Poznaniu, zaś II Koncert Laureatów w Warszawie w Filharmonii Narodowej 23 października. 

Oficjalna strona: konkurs.wieniawski.pl

Aktualności: www.facebook.com/wieniawskisocietyParse error: syntax error, unexpected '[', expecting ',' or ';' in /home/wtkpoznan/e-pw.pl/IncSubitems0.php on line 31