O poligonie w Biedrusku  2019-07-20

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia serdecznie zaprasza w sobotę 20 lipca 2019 roku o godz. 14.00 na 64. Wieczór Historyczny odbywający się tym razem w gościnnych progach pałacu w Biedrusku przy ulicy 1 Maja 82.

Gościem spotkania będzie Frank Rohowski, który zaprezentuje swoją książkę „Der Truppenübungsplatz Warthelager auf historischen Ansichtskarten und Fotografien” (Poligon Warthelager na historycznych widokówkach i fotografiach) wydaną w maju 2019 roku.

Nasz gość urodził się w Dessau, od ponad dziesięciu lat mieszka w Liestal w Szwajcarii. Z wykształcenia jest chemikiem pracującym w firmie farmaceutycznej. Jego pasją jest historia wojskowości i poświęca jej każdą wolną chwilę. Wraz z przyjaciółmi założył niewielką grupę rekonstrukcyjną „Schweizerische Armee 1949” odtwarzającą szwajcarskie formacje wojskowe z okresu powojennego. Spotykają się oni regularnie i ćwiczą w leśniczówce na granicy Saksonii z Turyngią.

Od dwudziestu lat Frank kolekcjonuje pocztówki z widokami miejsc należących przed obiema wojnami światowymi do dawnych wschodnich terenów niemieckich. Miał bardzo dużą kolekcję, ale pozostawił z niej kartki właśnie z Biedruska oraz Katowic.

Frank Rohowski uważa Wielkopolskę, Dolny Śląsk oraz Ziemię Lubuską za szczególnie interesujące regiony ze względu na ich burzliwą historię na styku różnych kultur. Rodzina prelegenta ze strony ojca pochodzi z Raciborza, a ze strony matki z okolic Gubina. Stąd właśnie szczególne zainteresowanie tymi regionami. Bezpośrednim impulsem do napisania książki była ostatnia ubiegłoroczna wizyta w Biedrusku oraz posiadane dość wyjątkowe zbiory.Parse error: syntax error, unexpected '[', expecting ',' or ';' in /home/wtkpoznan/e-pw.pl/IncSubitems0.php on line 31