Tajemnice schronów na poznańskiej Abisynii

20 października 2019 roku (niedziela) o godzinie 11.00 spacer na poznańskim Grunwaldzie śladami twierdzy fortowej oraz historycznej zabudowy osiedla Kasztelanów zwanego Abisynią.

Spacer rozpoczniemy od międzypolowego schronu amunicyjnego zbudowanego w 1903 roku na zapolu fortu pośredniego VIIa. Był on przeznaczony dla zaopatrzenia czterech baterii dział. W przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na nadziemiu zbudowano dwa polskie schrony obserwacyjno-bojowe. 

Na pewno gratką dla miłośników historii będzie możliwość obejrzenia niedostępnego na co dzień międzypolowego schronu artyleryjskiego znajdującego się pod Szkołą Podstawową nr 74. Powstał on w 1903 roku dla załóg czterech baterii dział, a w 1939 roku umieszczono na nim polski schron obserwacyjno-bojowy. W okresie powojennym budowlę zmodernizowano dla potrzeb obrony przeciwlotniczej i wyposażono między innymi w instalacje filtrowentylacyjną oraz dodatkowe drzwi gazoszczelne.

W tym roku w związku z przebudową boiska szkolnego zostały przeprowadzone badania archeologiczne na nadziemiu schronu. Jak się okazuje nasyp skrywał nie tylko militarne skarby. Odnaleziono między innymi osiemnastowieczne żetony do gry w karty, ołowianego żołnierzyka, czy kontuszowy guzik. O rezultatach poszukiwań opowie Aleksander Przybylski, autor książki „Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie”. Jest on kulturoznawcą, dziennikarzem, a także członkiem Stowarzyszenia Mieszkańców Abisynia. 

Organizatorami spaceru jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, a odbywa się on w ramach cyklu Przechadzek po Poznaniu, a także XXVI Lubońskiej Wycieczki Historycznej. Wydarzenie będzie też nawiązywało do setnej rocznicy zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, więc nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.

Zainteresowani spotykają się o godzinie 11.00 w pobliżu wieżowca PGK Centrum usytuowanego przy ulicy Marcelińskiej 90 przy skrzyżowaniu z ulicą Bułgarską.

Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak